6.2
Systematizace burz
Burzy lze členit podle celé řady kritérií. Jedno ze základních kritérií je podle předmětného zaměření jejich činnosti a hledisko časové prodlevy při vypořádání obchodů.
+
9. Systematizace burz
Obr. 9. Systematizace burz
Burzy cenných papírů jsou považovány za vysoce organizované sekundární trhy s dlouhodobými cennými papíry (dluhopisy, akci, podílové listy), které jsou již vydané. Jejich funkcí je tvorba kurzů cenných papírů, které ovlivňují nejen ostatní sekundární trhy, ale i trhy primární. Pokud je daný burzovní trh významný, obchodují se na něm cenné papíry prestižních emitentů a mají také vyšší objem uzavíraných obchodů. Na těchto trzích se obchodují cenné papíry významných tuzemských, ale i zahraničních emitentů.
Definice
Tržní kapitalizace konkrétní burzy se rovná součtu tržních kapitalizací všech obchodovaných emisí cenných papírů. Tržní kapitalizace emise je násobek počtu emitovaných kusů cenných papírů a jejich současného kurzu. S růstem kurzů na burze tržní kapitalizace stoupá a s jejich poklesem klesá.
Devizové burzy jsou dalším rozšířeným druhem burz. Na těchto burzách dochází k rozsáhlým nákupům a prodejům jednotlivých měn. Protistrany obchodů tvoří významné finanční instituce a také centrální banky. Jsou zde obchodovány většinou termínované devizové kontrakty typu futures nebo opce. Nejvýznamnějším světovým devizovým trhem je FOREX, který představuje celosvětově propojený organizovaný systém.
Na komoditních burzách se obchoduje zaměnitelné zboží (suroviny, polotovary), které se obchoduje bez fyzické přítomnosti. Nejčastěji se jedná o termínované obchody. Na finanční trh se zařazují komoditní burzy, které obchodují se zlatem a stříbrem.
Promptní (spotové burzy) zajišťují vypořádání obchodů s krátkým časovým odstupem.
Termínové (derivátové) burzy zajišťují uzavírání termínovaných obchodů. Jedná se o obchody, kdy je jiné datum uzavření obchodu a datum jeho vypořádání a uskutečnění.
6.2.1
Světové burzy
New York Stock Exchange
NYSE (New York Stock Exchange) je největší burzou pro obchodování s cennými papíry na světě, měřeno dle tržní hodnoty všech obchodovaných akcií. Americké společnosti, které jsou kótovány na NYSE, reprezentují kolem 80 % celkové tržní kapitalizace veřejně obchodovaných společností v USA. Je založena na principu členství (do roku 2006 si členové kupovali „křesla“). Členem této burzy se může stát pouze fyzická osoba. Počet členů je 1 366, členství je možno odkoupit nebo pronajmout. NYSE spravuje nezisková korporace. Obchody na tomto burzovním trhu jsou uzavírány elektronicky.
London Stock Exchanges
LSE (London Stock Exchanges) je akciová burza se sídlem v Londýně. Byla založena v roce 1801 a je jednou z největších burz na světě. Na této burze je kromě britských společností obchodována i řada zahraničních firem. LSE má soukromoprávní charakter, je založena na členském principu a plní funkci primárního i sekundárního trhu. Mezi nejdůležitější segmenty londýnského burzovního trhu patří trhy britských a irských akcií, zahraničních akcií, vládních dluhopisů, korporátních a municipálních dluhopisů, opčních listů, depozitních certifikátů, opcí a alternativní investiční trh.
Deutsche Börse Group
Německá burza seskupuje několik evropských národních a lokálních burz. Obchody probíhají prezenčně (tzv. na parketu) nebo prostřednictvím elektronické platformy Xetra®. Tržní kapitalizace Deutsche Börse Group činí 36 bil. dolarů, obchoduje se v něm s více než 11 tisíci emisemi cenných papírů. Pro každý segment této burzy je vypočítáván vlastní burzovní index. Nejvýznamnější je index DAX, který zahrnuje 30 největších německých společností obchodovaných na Frankfurtské burze.