13.1
Spotřební daně
Spotřební daně jsou obvykle zaváděny s cílem regulovat cenu určitých komodit, které jsou považovány za škodlivé. Spotřební daň pak tvoří podstatnou část ceny výrobku, a tím může snižovat poptávku.
Spotřební daně v ČR upravuje ZSD (zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů). Spotřební daně podléhají rovněž harmonizaci v rámci EU, jejímž cílem je nastavit volnou tržní konkurenci. Správu spotřebních daní vykonávají v ČR orgány Celní správy ČR.
Subjektem daně je plátce. ZSD specifikuje plátce v § 4. Plátcem je fyzická nebo právnická osoba, jedná se zejména o výrobce nebo provozovatele daňového skladu.
Předmět daně, základ daně a sazby jsou specifické pro každou spotřební daň.
Zdaňovacím obdobím je kalendářní měsíc. Daňové přiznání se podává za každou daň zvlášť do 25. dne kalendářního měsíce po skončení zdaňovacího období. Splatnost daně je do 40. dne po skončení zdaňovacího období. U některých daní ZSD stanovuje termín a způsob podání daňového přiznání jinak (daň z tabákových výrobků), rovněž splatnost daně může být stanovena ZSD jinak (daň z lihu, daň z tabákových výrobků a daň ze surového tabáku).
13.1.1
Daň z minerálních olejů
Předmět daně je podrobně uveden v § 45 ZSD. Jedná se zejména o motorové a technické benziny a letecké pohonné hmoty a dále např. zkapalněné ropné plyny.
Od daně jsou osvobozené minerální oleje používané za jiným účelem, než je pohon motorů nebo výroba tepla (§ 49 ZSD).
Základem daně je množství minerálních olejů vyjádřené v 1 000 litrech při teplotě 15 °C, u zkapalněných a stlačených plynů je ZD udáván v tunách čisté hmotnosti.
Sazby daně jsou stanoveny odlišně pro jednotlivé druhy minerálních olejů, podrobné členění je uvedeno v § 48 ZSD.
Zajímavost
Sazba spotřební daně u klasického benzinu „Natural“ činí 12 840 Kč/1000 litrů benzinu. Spotřební daň tak tvoří téměř 1/3 ceny benzinu.
13.1.2
Daň z lihu
Předmětem daně je líh (etanol), podrobně specifikovaný § 67 ZSD a v celním sazebníku.
Osvobození od daně je taxativně určeno v § 71 ZSD; týká se např. denaturovaného lihu, lihu určeného pro výrobu léčiv nebo lihu, který je určen jako vzorek pro povinné rozbory apod.
Základem daně je množství lihu vyjádřené v hektolitrech etanolu při teplotě 20 °C zaokrouhlené na dvě desetinná místa.
Sazby daně z lihu stanovuje § 70 ZSD. Aktuálně (od r. 2020) se rozlišují dvě sazby:
- 32 250 Kč/1 hektolitr lihu a
- 16 200 Kč/ 1 hektolitr lihu (u lihu obsaženého v ovocných destilátech z tzv. pěstitelského pálení).
Zajímavost
Pěstitelským pálením se nazývá výroba ovocných destilátů pro pěstitele. Pěstitelem je podle zákona o lihu (zákon č. 61/1997 Sb.) osoba, která na vlastním pozemku vypěstovala ovoce, nebo osoba, která ovoce obdržela ve formě naturálního plnění. Nižší sazba daně bude uplatněna pouze při splnění podmínek podle § 4 zákona o lihu. Zejména se jedná o množství takto vyrobeného lihu, které může činit max. 30 litrů pro jednoho pěstitele, resp. pro celou společně hospodařící domácnost pěstitele.
Splatnost daně z lihu se liší od obecné splatnosti u spotřebních daní a činí 55 dní po skončení zdaňovacího období.
13.1.3
Daň z piva
Předmětem daně z piva je pivo vyrobené ze sladu obsahující více než 0,5 % objemových alkoholu, nebo směsi piva ze sladu s nealkoholickými výrobky, pokud tyto směsi obsahují více než 0,5 % objemových alkoholu.
Od daně je osvobozeno pivo vyrobené fyzickou osobou v zařízení pro domácí výrobu piva výhradně pro vlastní spotřebu (a spotřebu blízkých osob), max. v množství 2 000 l za kalendářní rok, za podmínky, že nedojde k jeho prodeji.
Základem daně je množství piva vyjádřené v hektolitrech.
Sazby daně jsou určeny na každé procento extraktu původní mladiny a odlišují se podle velikosti pivovaru (viz tabulka).
Tabulka 11. Sazby daně z piva
Roční výstav (výroba) pivovaru | Sazba daně na každé procento extraktu původní mladiny |
16,00 Kč | |
nad 10 000 do 50 000 hl (malý nezávislý pivovar) | 19,20 Kč |
nad 50 000 do 100 000 hl (malý nezávislý pivovar) | 22,40 Kč |
nad 100 000 do 150 000 hl (malý nezávislý pivovar) | 25,60 Kč |
nad 150 000 do 200 000 hl (malý nezávislý pivovar) | 28,80 Kč |
32,00 Kč |
13.1.4
Daň z vína a meziproduktů
Předmětem daně jsou vína, fermentované nápoje a meziprodukty, které obsahují více než 1,2 % objemových alkoholu, nejvýše však 22 % objemových alkoholu.
Plátcem daně není fyzická osoba, která na daňovém území ČR vyrábí výhradně tiché víno (§ 93 odst. 3 ZSD), za podmínky, že celkové množství vyrobeného tichého vína za kalendářní rok nepřesáhne 2 000 litrů. Takto vyrobené víno nesmí být dopravováno do jiného členského státu za účelem podnikání.
Od daně je osvobozeno víno a meziprodukty určené např. pro výrobu octa, léčiv apod., nebo víno a meziprodukty určené jako vzorky pro povinné rozbory.
Základem daně je množství vína a meziproduktů vyjádřené v hektolitrech.
Sazby daně jsou určeny podle typu produktu. U šumivých vín a meziproduktů je sazba daně 2 340 Kč/hl. U tichého vína je sazba daně nulová.
13.1.5
Daň z tabákových výrobků
Předmětem daně jsou cigarety, doutníky, cigarillos (doutníčky) a tabák ke kouření.
Základ daně a sazby jsou stanoveny u jednotlivých produktů odlišně a jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka 12. Sazby daně z tabákových výrobků (od 1. 1. 2020)
Tabákový výrobek | Sazba daně - pevná část | Sazba daně - procentní část | Sazba daně - celkem |
cigarety | 1,61 Kč/kus | 30 % (z ceny krabičky) | min. 2,90 Kč/ks |
doutníky, cigarillos (doutníčky) | 1,88 Kč/kus | ||
tabák ke kouření | 2 460 Kč/kg |
Zajímavost
Sazba daně z cigaret je určena jako dvousložková. Jednou složkou je pevná částka za 1 kus cigarety a druhou složkou je procentní sazba z celkové ceny za krabičku cigaret. Minimální daň na jeden kus cigarety je touto dvousložkovou sazbou určena (od 1. 1. 2020) ve výši 2,90 Kč/1 kus cigarety. Spotřební daň tak tvoří přibližně 2/3 ceny za krabičku cigaret.
Tabákové výrobky musejí být označeny tabákovou nálepkou (tzv. kolek). Objednávka tabákových nálepek má funkci daňového přiznání. Daň je splatná do 60 dnů ode dne odebrání tabákových nálepek od pověřeného celního úřadu.
13.1.6
Daň ze zahřívaných tabákových výrobků
Předmětem daně je tabák obsažený v zahřívaném tabákovém výrobku.
Základem daně je množství tabáku obsaženého v zahřívaných tabákových výrobcích v jednotkovém balení určeném pro přímou spotřebu vyjádřené v gramech zaokrouhlené na 1 desetinné místo. Uzavřené jednotkové balení zahřívaných tabákových výrobků musí obsahovat nejméně
5 kusů zahřívaných tabákových výrobků s výjimkou uzavřených jednotkových balení zahřívaných tabákových výrobků osvobozených od daně ze zahřívaných tabákových výrobků.
5 kusů zahřívaných tabákových výrobků s výjimkou uzavřených jednotkových balení zahřívaných tabákových výrobků osvobozených od daně ze zahřívaných tabákových výrobků.
Sazba daně je stanovena ve výši 2,46 Kč/g. Daň se vypočte jako součin základu daně a syzby daně ze zahřívaných tabákových výrobků.
13.1.7
Daň ze surového tabáku
Předmětem daně je surový tabák, tedy tabák, který není upraven k prodeji konečnému spotřebiteli (např. tabákové listy). Plátcem daně je každý, kdo použije surový tabák k jinému účelu než pro výrobu tabákových výrobků, k dodání jiné osobě k jejich výrobě nebo k vývozu do zahraničí.
Základ daně a sazba jsou stejné jako u tabáku ke kouření, tj. 2 236 Kč/kg surového tabáku.